Naszą teatralną przygodę oprzemy na czymś, co jest bliskie każdemu dziecku bez względu na szerokość geograficzną, w której się wychowuje – gry i zabawy dziecięce (wyliczanki, rymowanki, zabawy, ruchowe, słowne, itp.).

Będziemy przede wszystkim poznawać wszelakie gry, a równocześnie wykorzystać ich potencjał scenicznie. Inspirując się metodą Jana Dormana, będziemy bawić się w teatr, który opiera się na dziecięcej twórczej ekspresji na każdym etapie jego powstawania. Przeniesiemy na scenę świat dziecięcych zabaw w postaci najbardziej charakterystycznych jej elementów – rytmu, skojarzeń, znaków i barw i utkać z nich pokaz finałowy. Będziemy wraz z uczestnikami budować teatralny świat w oparciu o schemat gier i zabaw. Wykorzystamy teatr przedmiotu, który wraz ze sposobem użycia zmienia swoją funkcję i znaczenie stając się symbolem.

Wraz z adeptami teatru poszukamy możliwości ekspresji ciała i jego wyobraźni poprzez działania ruchowe i teatr przedmiotu. Podczas zajęć kulturowych i plastycznych dodatkowo przyjrzymy się podobieństwom i różnicom gier i zabaw z różnych zakątków świata, grając w te zaproponowane m.in. przez uczestników zajęć. By lepiej zrozumieć istotę dziecięcych gier i zabaw, odwiedzimy Muzeum Zabawek i Zabawy i weźmiemy udział w zajęciach przybliżających gry te ruchowe i logiczne.

O programie

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację
dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze

LATO W TEATRZE 2022 organizują:

W ramach modułu LATO W TEATRZE+

Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo + Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie
Dom Kultury w Strzelnie + Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie
Fundacja „Teatr Latarnia” + Gminne Centrum Kultury w Gródku
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Centrum Kultury i Sportu w Osieku

W ramach modułu LATO W TEATRZE

Babiogórskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Centrum Kultury i Biblioteka Miejska im. F Chruściela w Ornecie, Dom Kultury „Praga” w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Czwarty Wymiar, Fundacja Ditero, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja hydro-polis, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja Krajobrazy, Fundacja Plenerownia, Fundacja „Pracownia Inspiracji Społecznych”, Fundacja Przepływy, Fundacja Rozwoju i Promocji Kultury „VIA CULTURAE”, Fundacja „Teatr Układ Formalny”, Fundacja „W TO MI GRAJ”, Fundacja Zamek Bełżyce, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, Gminny Klub Kultury w Karnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Goleniowski Dom Kultury, Kieleckie Centrum Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich „Urzeczanki” we wsi Coniew, Krakowskie Forum Kultury, Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie”, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności w Szklarskiej Porębie, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Otmuchowie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Teatralny Kana, Radziejowski Dom Kultury, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie „Kulturalna Partyzantka”, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice, Stowarzyszenie Otwarty Śląsk, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska, Stowarzyszenie Smak Przygody, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Teatr Mały Tychy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Przypadków Feralnych, Teatr Rampa „na Targówku”, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim

Osoby zaangażowane w realizację projektu

Agnieszka Kozłowska-Piasta

Edukator muzealny z 12 letnim doświadczeniem, najpierw w Muzeum Zabawek i Zabawy, od 2012 roku w Muzeum Dialogu Kultur. Obecnie pracownik Impresariatu KCK. Absolwentka Wydziału Polonistyki UW o specjalności animator kultury oraz podyplomowych studiów Public Relations. Fascynuje się teatrem i edukacją, prowadzi warsztaty i zajęcia dla małych i dużych dotyczące teatru, języka polskiego, antropologii kultury współczesnej oraz edukacji medialnej, międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Autorka kilku projektów edukacyjnych realizowanych w Muzeum Zabawek i Zabawy, a także autorka działalności edukacyjnej w KCK, współzałożycielka studia pantomimy „Praca w toku” w KCK. W projekcie pełni rolę organizacyjną, wychowawcy oraz prowadzącej warsztaty.

Daria Maroń-Ptak

Doktor sztuki, magister edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, Absolwentka studiów doktoranckich, UJK kierunek sztuki piękne, studiów dyplomowych Politechnika Lubelska wzornictwo przemysłowe, ISP UJK W Kielcach. Od 2009 roku związana z muzealnictwem. Współpracuje ze środowiskiem naukowym UJK w projektach artystycznych i wystawach. Od 2020 roku pracownik KCK. Zajmuje się kuratorstwem wystaw związanych ze sztuką, edukacją artystyczną i projektowaniem graficznym – identyfikacją wizualną wystaw. Autorka pracowni edukacji artystycznej i kulturalnej w KCK (Cooltura, EduKCK, Dziecięca Akademia Sztuk Pięknych), prowadzi także zajęcia z ceramiki w KCK dla różnych grup wiekowych. W projekcie pełni rolę organizacyjną, wychowawcy oraz prowadzącej warsztaty.

Ewa Lubacz

Aktorka TLiA „Kubuś”, szczudlarka, animatorka kultury, pedagog absolwentka WSL w Białymstoku AT w Warszawie, UMCS w Lublinie (Animator i Menedżer Kultury) oraz UJK w Kielcach (Edukacja Muzyczna). Ukończyła kurs Pedagogów Teatru przy IT im. Z. Raszewskiego w Warszawie w 2013r. i School of Modern Mime 2015 i 2019 w Warszawskim Centrum Pantomimy. W swoich działaniach wykorzystuje teatr pantomimy, teatr uliczny, technikę dramy oraz metody J. Dormana. Założycielka grupy „TworzyMy” przy TLiA „Kubuś”. Brała 8-krotnie udział w projektach Lato w Teatrze. Jest współzałożycielką studia pantomimy „Praca w toku” w KCK. Jej głos można usłyszeć w słuchowiskach w Radiu Kielce oraz w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. W projekcie pełni rolę prowadzącej warsztaty.

Michał Olszewski

Aktor TLiA „Kubuś”, żongler, dziennikarz, animator kultury, autor spektakli teatralnych. Absolwent Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie, Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Politechniki Świętokrzyskiej w swoich działaniach wykorzystuje metody pedagogiki cyrku oraz pedagogiki zabawy posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą: prowadzi warsztaty teatralne w TLiA „Kubuś”, na stałe współpracuje z Fundacją Studio TM, Muzeum Zabawek i Zabawy. W latach 2013, 2014, 2015, 2016 wziął udział w programie „Lwt”. W projekcie pełni rolę prowadzącego warsztaty.

Agata Sobota

Aktorka, konsultantka – absolwentka WSP w Krakowie – filolog j. polskiego, ukończony fakultet teatralny, aktorka –lalkarka (egzamin eksternistyczny przed Komisją ZASP w Warszawie ), od 1989 związana z TLiA „Kubuś“ w Kielcach, poetka, pedagog, animator kultury, współpracuje z domami kultury, przedszkolami, szkołami na terenie woj. świętokrzyskiego, gdzie prowadzi warsztaty, konsultacje oraz autorskie programy w zakresie edukacji teatralnej, występuje jako juror w konkursach i przeglądach twórczości dziecięcej. Prowadzi w TLiA „Kubuś” w Kielcach lekcje edukacyjne pn.: „Żeby język giętki powiedział wszystko…”, warsztaty teatralne dla dzieci np. w ramach projektu „Kreatywna Lokomotywa” i dla dorosłych „Teatr w szkole i przedszkolu”. W projekcie pełni rolę prowadzącej warsztaty.

Paulina Picheta

Absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Od ponad 13 lat zajmuję się pisaniem i realizacją  projektów (zarówno miękkich jak i twardych) dofinansowanych z różnych źródeł pomocowych. W Kieleckim Centrum Kultury pracuje od 10 lat jako Główny specjalista ds. realizacji projektów i pozyskiwania środków pozabudżetowych, zajmuje się także administracją obiektu. W projekcie pełni rolę koordynatora projektu.

Patroni

Patronat honorowy

Patroni medialni

Partnerzy

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.