Data publikacji: 03 III 2024
Zdjęcie. Łysy mężczyzna siedzi przy fortepianie, głowę obraca bok, by przyjrzeć się nachylającemu się nad nim drugiemu mężczyźnie.

Oryginalny, niepowtarzalny kabaret, tercet wcale nie egzotyczny. Kabaret Mumio, bo o nich mowa, pokazał swój jubileuszowy program z okazji 25-lecia istnienia grupy. Są znani z absurdalnego humoru. Nie zajmują się polityką czy typowymi scenkami z życia. Zasłynęli reklamami dla jednej z sieci komórkowych. To stamtąd wzięły się kultowe „mazy, czyli metafora”, „krępujące darmowe minuty” i kubek z wiewiórką.

Mumio pochodzi z Katowic. W obecnym składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński, działa od 1995 roku. Trójka aktorów opuściła Teatr Gugalander tworząc agencję reklamową pod nazwą Studio Aktorsko-Reklamowe Epty-a. Pierwszy spektakl grupy „Kabaret Mumio” z 1996 roku bardzo spodobał się nie tylko publiczności, ale i krytykom. Kabaretoteatr albo teatrokabaret może pochwalić się m.in. teatralną nagrodą im. Leona Schillera, nagrodami na Festiwalu Piosenki Aktorskiej, nagrodą ZASP za tę produkcję.

Zespół kocha improwizacje i jest znany z nietypowego, nieco absurdalnego humoru. Seria filmików dla sieci telefonii komórkowej weszła już do historii polskiej reklamy, a napisane na klawiaturze przez malarza „kopytko” przez długi czas było najpopularniejszym powiedzonkiem Polaków.

Jedna z firm farmaceutycznych pozazdrościła tego sukcesu, sponsorując 3 lata temu „Mumioterapię” czyli nowoczesną, mocno w stylu kabaretu, serię scenek z serii: „Przychodzi baba do lekarza”. Mumio jest także autorem youtubowej serii „Kamera życzeń i zażaleń”, o różnych dziwnych przypadkach w pracy zawodowej.

Zespół Mumio wystąpił także w kinowym filmie „Hi Way”, projektach muzycznych, książkowych i radiowych.

25 lat swojej pracy kabaret Mumio podsumował w Kieleckim Centrum Kultury podczas jubileuszowego spektaklu. Nie zabrakło największych hitów zespołu. JWieczór z katowickim zespołem zadziałał lepiej od kleistej substancji wzmacniającej odporność, czyli mumio prosto z Himalajów czy Ałtaju. „Areały wzajemnych napięć” i dobra zabawa.

Chcesz wiedzieć więcej o Mumio? Zajrzyj tutaj.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.