Data publikacji: 11 VIII 2023
Grafika. Fragment plakatu Festiwalu Wiatru. Spiralny żólty wiatraczek na niebieskim tle z białymi napisami: pokaz mody, warsztaty, wykłady, gra terenowa itp.

Wieje jak w Kielcach? Tym razem powieje kulturą i rozrywką. 40 wydarzeń: spektakle, koncerty, konkursy prezentacje, i wiele innych. W dniach 15-24 września zaplanowano  III Festiwal Wiatru.

Do znanego od lat w całym kraju powiedzenia „Wieje jak na dworcu w Kielcach” odnosimy się z dystansem, chcemy przełamać negatywny wydźwięk stereotypu i wykorzystać go do promocji miasta. Ubiegłoroczne wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem, co świadczy o tym, że Festiwal Wiatru się rozwija. Już dziś zapraszam do skorzystania z różnorodnego programu trzeciej edycji – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Zwiewność wiatru

Będzie w czym wybierać, bowiem ciekawe propozycje przygotowało ponad 30 partnerów. – To jednostki organizacyjne miasta, uczelnie wyższe, kluby sportowe i stowarzyszenia, ale też osoby prywatne – podkreśla Dariusz Detka, dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, który koordynuje program Festiwalu.

Wszystkie propozycje programowe wpisują się w szeroko rozumianą tematykę określaną słowami: wiatr – także jako żywioł, lekkość, zwiewność, ulotność… Wśród zaplanowanych wydarzeń są takie, które rozwijamy i które będą mieć już swoją trzecią edycję, ale są też zupełnie nowe propozycje – informuje Iwona Sabat, kierownik Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej.

Cudaki, jolka i wiatrodźwięki

III Festiwal Wiatru zainauguruje 15 września premiera widowiska „Syrenka Ariel” Kieleckiego Teatru Tańca. Dzień później – gratka dla miłośników mody, bowiem podczas „Zwiewnego Wieczoru ze Sztuką i Modą” na Dworcu Autobusowym modelki zaprezentują aż 6 różnych kolekcji. Pokaz ubarwią artystycznie występy Świętokrzyskiego Klubu Tańca i Tańca Sportowego „JUMP”.

 Zapraszamy też do udziału w konkursach z nagrodami: plastycznym „Ptaki – wietrzne cudaki”, II Konkursie Fotograficznym pn. „Wiecz(trz)ne Kielce” czy pt. „Jolka o zawodach wietrznych”. Zachęcamy do wspólnej zabawy na Pikniku Rodzinnym „Wiatr w żagle”. 23 września na Przystani Żeglarskiej nad Zalewem Kieleckim na uczestników imprezy czeka mnóstwo atrakcji.

W programie Festiwalu Wiatru znalazło się aż 13 rozmaitych wydarzeń edukacyjnych. Będą warsztaty, m.in. „Zrób to z wiatrem”, „Wiatrodźwięki”, „Z wiatrem i pod wiatr chrońmy naszą planetę”, „Lot do celu” czy „Kielecki wiatraczek – siła historii”. Podczas „Wietrznego dnia na UJK” (21.09) będzie można np. poznać tajemnice rafy koralowej, zwiedzić obserwatorium astronomiczne oraz posłuchać na temat „Wiatru i jego znaczenia w kształtowaniu warunków pogodowych”. W festiwalowym tygodniu zaplanowane są też spotkania literackie m.in. premierowa prezentacja opowiadania „Kielecki wiatr”, połączona z pogodną rozmową o burzowych klimatach (23.09).

Jazz, wiART i mapa

Zapraszamy także na „Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festiwal” (21-24.09), na spektakle Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” – „Pod adresem marzeń” (16 i 17.09) oraz Teatru TeTaTeT – „Seks dla opornych” (23.09), na prezentacje, m.in. projektu „Dlaczego Kielce zostaną Europejską Stolicą Kultury 2029?” oraz rzeźb kinetycznych „Siła wiARTu” (16.09), czy kolejną odsłonę wystawy plenerowej fotografii na flagach „Jeszcze więcej przyjemności”(15-24.09). Przez wszystkie dni Festiwalu można będzie zmierzyć się z zadaniami „WIETRZNEJ GRY” – gry terenowej w najbardziej wietrznym rezerwacie kieleckim – Wietrznia. W tym roku odbędą się także dwie edycje specjalne dla zorganizowanych grup szkolnych.

O tym, jak bardzo i gdzie najmocniej wieje w Kielcach, przekonamy się dzięki kolejnej „Kieleckiej Mapie Wiatru”, którą opracuje naukowiec Politechniki Świętokrzyskiej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z programem oraz do udziału w III Festiwalu Wiatru – Kielce 2023. Więcej na stronie internetowej www.kielce.eu/festiwal-wiatru.

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.