Choć zajmują się tym samym – pantomimą – do tej pory nie znali się nawzajem. Teraz rozpoczynają wspólną pracę nad spektaklem. Jego efekt pokażą już na koniec listopada.
Istniejąca w Kieleckim Centrum Kultury Studio Pantomimy „Praca w toku” i Teatr „Mimo to” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 30 realizują wspólnie Projekt „Empatia”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Kultura Dostępna. Dzieci i młodzież wspólnie przygotują przedstawienie, które pokażą na Małej Scenie KCK pod koniec listopada. Podczas pracy wezmą udział m.in. w warsztatach mistrzowskich z Bartłomiejem Ostapczukiem, szefem Warszawskiego Centrum Pantomimy, warsztatach muzycznych i rytmicznych. Nad całością warsztatów czuwać będą: aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Ewa Lubacz oraz Małgorzata Kardasińska-Kolasa i Magdalena Kuta, które opiekują się grupą z Jagiellońskiej.
Celem jest integracja dzieciaków sprawnych i tych ze specjalnymi potrzebami. W grupie mamy osoby niesłyszące, więc gest, ruch to doskonałe narzędzie komunikacji. To nasz kolejny projekt edukacyjny tego typu. W każdym z nich idziemy o krok dalej. Tym razem zetknęliśmy ze sobą dwie doświadczone grupy teatralne. Dzięki temu uda nam się przygotować spektakl, który może stać się doskonałym materiałem do propagowania idei tolerancji, empatii i zrozumienia, oraz otwarcia na wszelką inność
wyjaśnia wicedyrektor KCK Artur Wijata
Pokazy finałowe projektu Empatia odbyły się 30 listopada i 1 grudnia.
Strona poświęcona projektowi Empatia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Potrafią zatańczyć, zagrać na pudłach, wykonali własne linoryty, przygotowali scenki pantomimiczne i etiudy teatralne. Uczestnicy projektu „Nie bądź głuchy na kulturę” w Kieleckim Centrum Kultury pracowali dzielnie i wspólnie przez 2 tygodnie wakacji w 2021 roku.
W zajęciach uczestniczyły dzieci w wieku 7-14 lat. W gronie warsztatowiczów były dzieci sprawne i te z niepełnosprawnością słuchu. Te z niepełnosprawnością słuchu w roku szkolnym uczęszczają do Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych z ul. Jagiellońskiej, partnera projektu
Pracują w grupach mieszanych, by lepiej się poznać, zaprzyjaźnić. – Wszelkie uprzedzenia biorą się z niewiedzy. Dzięki tym dwóm tygodniom spędzonym razem, nasze dzieciaki pozbędą się lęku przed innością – i to największa wartość naszego projektu.
Podczas wszystkich zajęć słuch czy brak słuchu staje się głównym motywem. Okazuje się, że nie słysząc można grać i śpiewać, tańczyć, recytować, a pantomima nie ma już dla nich tajemnic. Wspaniale radziły sobie też z trudnymi zadaniami plastycznymi. A dodatkowo dzięki zajęciom: potrafią zamigać kilka znaków, m.in. „dzień dobry”, „do widzenia”, wymyślili dla siebie znaki migowe, które zastępują ich imiona. Poznali także głuchego od urodzenia aktora Adama Stoyanowa, doskonałego twórcę poezji migowej, którego zapytali m.in. o rolę w spektaklu „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego.
Termin realizacji: lipiec-sierpień 2021
Z Tośką i Jaśkiem o ważnych sprawach
Setki maluchów z Kielc i okolic co poniedziałek po śniadaniu zasiadało w swoich przedszkolach przed ekranami. Spotkali się z Tosią i Jasiem, którzy nadawali online na profilu Facebook Kieleckiego Centrum Kultury. Wspólnie rozmawiali o ważnych sprawach: ekologii, pierwszej pomocy czy emocjach.
Projekt „Sprawa dla przedszkolaka”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu okazał się bardzo ciekawą propozycją i dużym wyzwaniem dla organizatorów.W role Tosi i Jasia w pięciu transmisjach wcielili się znani kieleccy aktorzy: Ewa Lubacz z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i Wojciech Niemczyk z Teatru im. Stefana Żeromskiego. Tosia jest poukładana i grzeczna, a Jasiek – jak to chłopak – trochę z manierami na bakier
Aktorzy spotkali się z dziećmi pięciokrotnie, dodatkowo w każdej audycji pojawiał się gość – postać z bajki, w którą wcielali się prowadzący. I tak Świnka z Drewnianego Domku opowiadała o dobrych manierach, Pinokio o uczuciach, a pan Hilary o pierwszej pomocy. Aby jeszcze bardziej zaangażować dzieciaki w temat programu, do każdej audycji przygotowano karty pracy, dostępne na stronie internetowej Kieleckiego Centrum Kultury, które pozwalały nauczycielkom w przedszkolu utrwalić zdobytą przez dzieci wiedzę. W karcie ekologicznej dzieci mogły zaprojektować kieszonkowy park i pojemnik na wodę deszczową, tej o dobrych manierach – rysować sztućce przy talerzu i po ubiorze ocenić, gdzie wybierają się dzieci z obrazka. Przy karcie poświęconej pierwszej pomocy – dorysować wartość apteczki, a tej o zdrowym stylu życia – namalować siebie podczas zajęć sportowych.
Projekt już się zakończył, ale programy „Sprawy dla przedszkolaka” są nadal dostępne na kanale YouTube Kieleckiego Centrum Kultury. Właśnie trwa uzupełnianie napisów dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Dlatego wszystkie przedszkolne Rakiety, Pszczółki, Orły, Smerfy mogą nadal korzystać z propozycji na uatrakcyjnienie normalnych przedszkolnych zajęć.
Realizacja: maj-czerwiec 2021
Dzieciaki z niepełnosprawnością wzroku oraz w pełni sprawne wzięły udział w projekcie „Widzimy się” dofinansowanym z programu Bardzo Młoda Kultura w roku 2020. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych, kulinarnych, filmowych, muzycznych, które organizowano raz w tygodniu przez 5 sobót..
Zajęcia miały na celu: wzajemne poznanie się dzieci sprawnych i tych z niepełnosprawnościami, rozwijanie nowych umiejętności. Wiele z ćwiczeń miało na celu pokazanie dzieciom sprawnym, z jakimi problemami borykają się dzieci z niepełnosprawnością wzroku (poruszanie się w ciemności, nauka alfabetu Braille’a, oglądanie filmów z audiodeskrypcją, poznanie opiekuna psa przewodnika).
Dzieci wykonały mozaiki z różnych naturalnych materiałów, nauczyły się piosenki, spróbowały swoich sił jako reporterzy telewizyjni, wspólnie ugotowały kluski śląskie, zrobiły sałatkę i próbowały różnych potraw z zasłoniętymi okami Wspólna integracja podczas pracy warsztatowej sprzyjała rozbudzaniu wzajemnej sympatii i uczyła empatycznego podejścia i niwelowała lęk przez innością.
Termin realizacji: wrzesień 2020.
2 tygodnie pracy i zabawy. 6 godzin dziennie. Do tego pikniki, próby i atrakcyjne wyjścia do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, Muzeum Zabawek i Zabawy czy radia eM. 30 dzieciaków, w tym ośmiu chłopców z Ukrainy, uczestniczyło w lipcu 2022 roku w półkoloniach „Lato w teatrze”
To była profesjonalna półkolonia, z posiłkami dla dzieci i wszystkimi wymaganymi zgodami, przeznaczona dla dzieci w wieku 8-13 lat. Zajęcia były bezpłatne, a zakończył je pokaz pracy. Realizacja projektu jest możliwa dzięki dotacji w wysokości 37 tys. złotych, którą KCK otrzymało wi konkursie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który prowadzi „Lato w teatrze” już od 15 lat.
Półkolonie z teatrem i sztuką odbywały się pod hasłem „Raz, dwa, trzy, wygrywamy my!”. Bazowaliśmy bazować na dziecięcych grach i wyliczankach, szukaliśmy podobieństw i różnic między naszymi grami, a grami dzieci innych narodowości. Zastanawialiśmy się, jak ważne w grach i życiu jest przestrzeganie zasad i czy dzięki temu ludziom żyje się lepiej. Za zajęcia teatralne odpowiadali aktorzy z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Agata Sobota, Ewa Lubacz i Michał Olszewski. Zajęcia plastyczne poprowadziła Daria Maroń-Ptak z KCK, a zajęcia integracyjne i kulturowe – Agnieszka Kozłowska-Piasta.
Tytuł pokazu finałowego „Pokonaj potworka i schowaj do worka” – 17 lipca 2022 roku
Kreacja zbiorowa, pod nadzorem prowadzących (reżyseruje w sumie Michał Olszewski). Dzieci razem z prowadzącymi zagrały w wymyśloną przez siebie grę. Będą potwory, które straszą nas i naszą planetę: Plastic-Fantastik, który marzy o zasypaniu ziemi plastikiem, Watercloset, który marnuje wodę, Lady Hałas, która zagłusza przyrodę, Słowotwór, co mówi „włanczam”, zamiast „włączam”, oraz tajemnicza Czarna Plama. Będą też superbohaterowie, którzy wyliczankami i wierszykami , ze wsparciem prawdziwych dużych kostek do gier, będą starali się pokonać straszydła. Co najważniejsze – uczestnicy zwyciężyli w rozgrywce.
Realizacja: 4-17 lipca 2022 roku
Strona poświęcona projektowi Lato w teatrze.
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowanym ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:
Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.