Kocha muzykę i grę na fortepianie. N przeszkodzie rozwijania jego pasji stanęła… błędna diagnoza. Nikifor fortepianu, Grzegorz Płonka, będzie bohaterem pierwszego filmu pokazywanego dzięki zadaniu „Nic nie stoi na przeszkodzie” w Kieleckim Centrum Kultury.

Na start wybraliśmy „Sonatę” w reżyserii Bartosza Blaschke.  I chcemy ją pokazać m.in. osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Film będzie miał napisy. Wypożyczamy też sprzęt do audiodeskrypcji, który pozwoli osobom niedowidzącym lub niewidomym obejrzenie film

wyjaśnia dyrektor KCK Augustyna Nowacka.

Film „SONATA” to prawdziwa historia Grzegorza Płonki – chłopca z niepełnosprawnością słuchu, który dzięki wsparciu rodziny spełnia swoje największe marzenie – zagra „Sonatę księżycową.

Grzegorz, który został zdiagnozowany, jako dziecko autystyczne żyje w swoim świecie. Przyszedł na świat z licznymi wadami wrodzonymi. Nie potrafi nawiązać kontaktu z innymi i żyje w ciągłej izolacji. W wieku kilkunastu lat wychodzi na jaw, że przyczyną jego zachowania nie jest niedosłuch pod którym skrywa się talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu poznaje dźwięki. Zaczyna zakochiwać się w muzyce i pragnie spełnić swoje marzenie – zostać pianistą i wystąpić w filharmonii.

Film jest opowieścią o niezłomnym dążeniu do celu i realizacji marzeń, a niepełnosprawność to nie bariera. Dodatkowo jest odpowiedzią na potrzeby działań artystycznego szkolnictwa dla osób niepełnosprawnych.  

W rolach głównych występują: Jerzy Stuhr, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat oraz Michał Sikorski jako Grzegorz Płonka. „SONATĘ” nagrodziła publiczność 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Dodatkowo, odtwórca głównej roli Michał Sikorski otrzymał indywidualną nagrodę za profesjonalny debiut aktorski.

Wydarzenie jest realizowane w ramach zadania „Nic nie stoi na przeszkodzie” finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”. Jego celem jest wdrożenie i wypracowanie nowego modelu zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.

Film z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących.

Projekcja filmu odbędzie się 28 marca o godz. 18 na Małej Scenie KCK.

Przed nami kolejne filmy dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Seanse odbędą się: (12 kwietnia, 16 i 23 maja) na Malej Scenie KCK.

Wstęp wolny, obowiązują rezerwacje, tel/SMS. 888-412-356. Lub e-mail: agnieszka.kozlowska@kck.com.pl

Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:

Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.