Spektakl
Bohaterka monodramu „Ciotka Wieża” nazywała się artystką warszawsko-kielecką. Jej przyjacielem był m.in. Miron Białoszewski. Malowała wspaniale koguty, krajobrazy cerkiewne. Sporo rysowała i szkicowała. Utalentowana malarka pod koniec życia popadła w zapomnienie i zamiast malować opiekowała się psami, które m.in. podrzucano jej na podwórko. Nie miała łatwego życia, bo cześnie zmarł jej ojciec, potem nie mogła poradzić sobie ze śmiercią matki. Sama miała problemy zdrowotne, które mocno pływały na jej charakter, osobowość i styl życia.
Scenariusz do spektaklu napisała laureatka konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Elżbieta Chowaniec, a w roli Trzcińskiej występuje aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Ewa Lubacz. Spektakl wyreżyserowała Judyta Berłowska, muzykę napisał Wojciech Lipiński, a scenografię zaprojektował i wykonał Michał Lach.
Życiorys artystki to opowieść o Inności. Trzcińska wyróżniała się z tłumu m.in. wysokim wzrostem, tubalnym głosem i niestandardowym stylem bycia. „Ciotka Wieża” to także obraz ludzi, którzy lepiej od nas samych wiedzą, jacy my powinniśmy być. Czy Inność to powód, by być samotnym? Czy ekscentryczny styl bycia wystarczy, by kogoś odrzucić i wymazać z naszego życia? Przekonajcie się sami.
Za dokumenty oraz reprodukcje zdjęć do spektaklu dziękujemy Muzeum Historii Kielc.
„Ciotka Wieża” powstała dzięki dotacji.
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład Własny: Miasto Kielce (8 tys. złotych).
Chcecie wiedzieć więcej o Trzcińskiej i spektaklu „Ciotka Wieża”, zajrzyjcie do Wirtualnej Willi artystki na naszej stronie.
Wstęp na spektakl – bezpłatny.
Darmowy wyjazd z parkingu dla widowni uczestniczącej w wydarzeniach organizowanych na dużej scenie KCK:
Wyjazd po tych godzinach płatny na podstawie biletu wjazdowego.