Spektakl
Ciotka Wieża” wyrusza w trasę po województwie świętokrzyskim. Kolejny Przystanek już 15 września o godz. 18:00 w Staszowskim Ośrodku Kultury.
„Ciotka Wieża” to monodram o kieleckiej malarce Jadwidze Prandocie Trzcińskiej. Spektakl jest finalistą tegorocznego konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowany co roku przez Instytut im. Zbigniewa Raszewskiego. Scenariusz napisała laureatka tego konkursu Elżbieta Chowaniec, w roli Trzcińskiej występuje aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Ewa Lubacz. Spektakl wyreżyserowała Judyta Berłowska, muzykę napisał Wojciech Lipiński, a scenografię zaprojektował i wykonał Michał Lach.
Jadwiga Trzcińska była kielczanką, choć sama nazywała się artystką warszawsko-kielecką. Jej przyjacielem był m.in. Miron Białoszewski. Malowała wspaniale koguty, krajobrazy cerkiewne. Sporo rysowała i szkicowała. Utalentowana malarka pod koniec życia popadła w zapomnienie i zamiast malować opiekowała się psami, które m.in. podrzucano jej na podwórko. Nie miała łatwego życia. Wcześnie zmarł jej ojciec, potem nie mogła poradzić sobie ze śmiercią matki. Sama miała problemy zdrowotne, które mocno pływały na jej charakter, osobowość i styl życia.
Jej życiorys to historia o Inności. Trzcińska wyróżniała się z tłumu m.in. wysokim wzrostem, tubalnym głosem i niestandardowym stylem bycia. „Ciotka Wieża” to także obraz ludzi, którzy lepiej od nas samych wiedzą, jacy my powinniśmy być. Czy Inność to powód, by być samotnym? Czy ekscentryczny styl bycia wystarczy by kogoś odrzucić i wymazać z naszego życia? Przekonajcie się sami.
Wstęp na spektakl jest wolny.
Serdecznie zapraszamy osoby z niepełnosprawnością wzroku. Przedstawienie będzie „wyposażone” w audiodeskrypcję na żywo.
Ciotka Wieża w trasie” to projekt realizowany przez Kieleckie Centrum Kultury dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023