Wydarzenia cykliczne

nagroda

Kieleckie Centrum Kultury otrzymało dnia 4.02.2013 nagrodę "NAGRODA MIASTA KIELCE za 2012 r."

Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski i Przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki.

Jesteśmy z tej nagrody bardzo dumni!

Uwaga

PostHeaderIcon Teatr PEGAZ

XV-lecie Teatru Teatr "Pegaz" powstał w 1997 roku z inicjatywy dramaturga, scenarzysty i reżysera Andrzeja Skorupskiego. Początkowo siedziba teatru mieściła się przy ul. Mieszka I w Osiedlowym Ośrodku Kultury "Ziemowit" będącym  wówczas filią Kieleckiego Centrum Kultury. W 2005 roku teatr został przeniesiony na Małą Scenę Kieleckiego Centrum Kultury, gdzie tradycyjnie odbywają się premiery spektakli.

Teatr "Pegaz" to teatr niezawodowy. Skupia młodych ludzi w wieku od 17-27 lat, którzy pragną spróbować swych sił na teatralnej scenie. Nabór do teatru odbywa się w październiku wraz z rozpoczęciem roku akademickiego. Zaś osoby nowe i ciekawe przyjmowane są praktycznie przez cały rok. Zajęcia w teatrze odbywają się dwutorowo: spotkania indywidualne z każdym aktorem, który ma grać określoną rolę i próba z całym zespołem. W końcowym etapie w pracy nad sztuką zapraszany jest do współpracy reżyserskiej aktor, a nad ruchem scenicznym pracuje choreograf. Między innymi pracowaliśmy z aktorami: Krystianem Nehrebeckim, Grzegorzem Kwasem, Edwardem Kusztalem, Januszem Głogowskim oraz choreografami: Elżbietą Szlufik, Anną Drzonek, Aleksandrą Jaworską. Od siedmiu lat współpracujemy z aktorem Mirosławem Bielińskim oraz tancerką-choreoografem Małgorzatą Ziółkowską. Scenografię do sztuk przygotowywała Agnieszka Bartosza a od 2005 roku etatowym scenografem teatru jest Robert Pęczak.

Sztuki wystawiane przez teatr "Pegaz" poruszają ponadczasowe problemy oraz zagadnienia związane z egzystencją człowieka. Zawierają treści pielęgnujące dziedzictwo narodowe, przypominają młodym o wartościach takich jak patriotyzm, demokracja oraz tradycja. Teatr prowadzi działalność laboratoryjną i o wiele wyżej ceni sobie wykształcenie aktora niż nagrody uzyskane na przeglądach czy festiwalach, które zawsze posiadają wymiar relatywny.

Spektakle poruszają problemy dorastającej młodzieży. Odzwierciedlają jej niepokoje, pokazują życiowe dramaty, niepowodzenia oraz problemy. Sztuki Skorupskiego są swoistą analizą psychologiczną i socjologiczną wchodzącej w dorosłość młodzieży. Akcja zazwyczaj toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych: historycznej oraz współczesnej.  Dzięki temu zabiegowi widzom łatwiej się odnaleźć w klimacie sztuki.  W sztukach Andrzeja Skorupskiego świat rzeczywisty przenika się ze światem wymarzonym, idealnym, będącym odzwierciedleniem najskrytszych pragnień. Obok postaci realnych pojawiają się więc postacie pochodzące z innych odległych światów, będące obrazem-urzeczywistnieniem światopoglądu prawdziwych bohaterów.

Również język, jakim operuje scenarzysta jest zróżnicowany. Mimo że jego dramaty są współczesne, autor na przemian operuje językiem nowoczesnym oraz językiem nieco archaicznym, niekiedy zbliżonym do szekspirowskiego.

W 2007 roku teatr "Pegaz" obchodził 10-lecie istnienia. W związku z tym został zmontowany film składający się z dotychczas wystawianych spektakli. Na tę okazję przybyli byli członkowie i współpracownicy teatru. Niektórzy podopieczni teatru "Pegaz" skończyli szkoły teatralne i są zawodowymi aktorami. Do teatru "Pegaz" na zaproszenie specjalne przybywają osoby znane w środowisku teatralnym m.in. pof. Jarosław Gajewski, Dr Anna Zagórska z Akademi Teatralnej z Warszawy czy Paweł Miśkiewicz dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie. W kwietniu 2012 było obchodzone 15-lecie teatru. Podczas tego dnia młodzież zagrała sztukę pt. "Jeszcze będziemy na szczycie". Uświetnili tę uroczystość byli członkowie i współpracownicy teatru.

ANDRZEJ SKORUPSKI
Absolwent Akademii Świętokrzyskiej, ukończył kierunek pedagogika o specjalności praca kulturalno-oświatowa. Przygodę z teatrem rozpoczął w czasie studiów, kiedy to był słuchaczem fakultatywnego kursu teatralnego.  Jego kontakt ze sceną oraz z ludźmi teatru spowodowały, że teatr stał się jego pasją. Swe teatralne doświadczenia po raz pierwszy przeniósł na grunt zawodowy w trakcie pracy
w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W ciągu dziesięcioletniej współpracy z ówczesnym Dyrektorem WDK Andrzejem Litwinem, Andrzej Skorupski wielokrotnie brał udział w imprezach estradowych, jak i parateatralnych.
Od 1997 roku Andrzej Skorupski tworzy teatr "Pegaz", w którym wciąż skupia młodych ludzi, studentów, licealistów. W 2012 roku otrzymał nagrodę I stopnia Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2012 roku.
Jest autorem następujących sztuk:

"Jest Ameryka" – 1999 (Laur Złotego Gargulca - główna nagroda w zamkowych spotkaniach teatralnych w Szydłowcu)

"Anarchia uczuć" - 2000

"Jedźcie ze mną do Paryża, miasta snów" - 2001

"Zagrać w filmie" - 2002

"Oddech młodości" - 2003

"Zatrzymać czas" - 2004

"Konie jeszcze na nas czekają" - 2005 (Nagroda publiczności w II Festiwalu Teatrów Alternatywnych OFTA organizowanym przez Związek Artystów Scen Polskich)

"Wieczór panieński" - 2006

"Powinna nadejść wiosna" - 2007

"Potęga wyobraźni" - 2008

"Jeszcze pożyjemy" - 2009

"Ptaki młodości" - 2010

"Lustro miłości" - 2011

"Jeszcze będziemy na szczycie" - 2012 (prapremiera połączona z obchodami 15-lecia istnienia teatru)

"Witamy w Hollywood" - 2013

"Wkrótce będziemy szczęśliwi" - 2014

"A koń wciąż pędzi galopem" - 2014

"Jedni widzą zmierzch, drudzy świt, choć patrzą na to samo" - 2015

"Młodzieniec na białym koniu" - 2015

"Miłość a pajęczyna władzy" - 2016

"Szczęście w pułapce sukcesu" - 2016

"Casting na zamku" - 2016

"Park nieszczęśliwie zakochanych" - 2017