Wydarzenia cykliczne
Uwaga

PostHeaderIcon RSQ - Dynamiczny kwartet o międzynarodowej renomie

ROYAL STRING QUARTET               10 kwietnia, Kieleckie Centrum Kultury

Nominowany do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society – Royal String Quartet to dziś jeden z najbardziej dynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom utworów Beethovena, Szymanowskiego, Szostakowicza, Góreckiego, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie polskiej muzyki, m.in. Zarębskiego, Różyckiego czy Bacewicz. Współpracuje z wybitnymi artystami rozmaitych dziedzin muzyki, śmiało wpisuje się też w świat popkultury. royal-string-quartet-fot-magdalena-heuckel-2013-07-02

Powstał w 1998 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej, pracując pod kierunkiem prof. Ryszarda Duzia z Kwartetu Wilanów. O artystycznej tożsamości zespołu zdecydowały podyplomowe studia w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett w Kolonii (2001–2004). Przełomem w karierze kwartetu było zaproszenie do prestiżowego programu BBC New Generation Artists (2004–2006), promującego najbardziej utalentowanych młodych muzyków z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu. Do ważnych osiągnięć RSQ zaliczają się także laury w konkursach w Casale Monferrato (Włochy), Krakowie, Kuhmo (Finlandia) i kanadyjskim Banff. Zespół był też laureatem nagrody fundacji Borletti-Buitoni, którą honorowani są wybitni muzycy u progu światowej kariery.

 

W styczniu 2009 r. ukazała się pierwsza międzynarodowa płyta RSQ nagrana dla wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany kwartet Ludomira Różyckiego (premiera fonograficzna). Album zdobył tytuł płyty miesiąca „BBC Music Magazine” i entuzjastyczne recenzje w światowej prasie. Wydarzeniem był kolejny album zespołu z kompletem kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego (Hyperion 2011), wyróżniany przez krytykę jako jedna z trzech najważniejszych interpretacji tego repertuaru. Płytę uhonorowano Editor’s Choice magazynu „Gramophone” i wysokimi ocenami w „BBC Music Magazine”, „Diapason” (5 gwiazdek) i „The Strad”. Nagrania kwartetu ukazywały się także na płytach wytwórni DUX i BeArTon, dołączane były też do „BBC Music Magazine”. Duży sukces na polskim rynku odniósł album „Kayah & Royal Quartet” (Kayax/Agora 2010), płyty zespołu dwukrotnie otrzymywały również nagrodę polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”.

1043939_535445799851613_1223645753_n

Najnowszym przedsięwzięciem fonograficznym zespołu jest album z kwartetami smyczkowymi Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego (Hyperion). RSQ znany jest z udanej współpracy z wybitnymi muzykami różnych pokoleń. Są wśród nich: Angela Hewitt, Sir Thomas Allen, Mark Padmore, Urszula Kryger, Stephen Kovacevich, Janusz Olejniczak, Antoine Tamestit, Martin Fröst, Klaudiusz Baran, Andrzej Bauer, Łukasz Kuropaczewski, Wojciech Świtała, grupa Kwadrofonik oraz kwartety Škampa, Camerata, Śląski. Zespół wielokrotnie występował w Wigmore Hall i Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinů w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskim i berlińskim Konzerthausie, Sejong Center w Seulu, Beijing Concert Hall w Pekinie, Sztokholmskim Konserthus, a także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Royal String Quartet występuje na renomowanych festiwalach, m.in. BBC Proms, City of London, Aldeburgh, West Cork Music w Irlandii, niemieckich Schleswig Holstein i Rheingau Festival, na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Sacrum Profanum w Krakowie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu oraz australijskim Perth International Arts Festival. Od 2004 roku RSQ organizuje w Warszawie cykl koncertów Kwartesencja, prezentujący medium kwartetu smyczkowego w najrozmaitszych ujęciach. Obok klasyki ważne miejsce zajmuje tu nowa muzyka: dużym echem odbiły się prezentowane na festiwalu interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego czy George’a Crumba. Z myślą o RSQ nowe utwory piszą Paweł Szymański, Wojciech Blecharz i Andrzej Kwieciński. Podczas Kwartesencji miały też miejsce premiery wspólnych przedsięwzięć zespołu z artystami innych dziedzin muzyki, m.in. Kayah, Krzysztofem Herdzinem, Smolikiem, DJ Lenarem i Kapelą ze Wsi Warszawa. „Pomysł czwórki młodych artystów na intymne spotkania ze świetną muzyką okazał się strzałem w dziesiątkę” – pisała o festiwalu „Gazeta Wyborcza”. Od 2012 r. RSQ jest kwartetem rezydującym Queen’s University w Belfaście. Regularnie prowadzi własne kursy mistrzowskie w pałacu w Rybnej, zapraszany jest też do prowadzenia letnich kursów w Dartington oraz Lake District Summer School (Wielka Brytania). Został uhonorowany Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej”. Kwartet współtworzy również projekt „Nowa Warszawa” z udziałem Stanisławy Celińskiej.

rsq2